8
مدیر کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه

کرمانشاه ۲۶هزار معلم دارد, تکریم از معلم‌ها مستمر باشد

  • کد خبر : 2313
  • ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۷
کرمانشاه ۲۶هزار معلم دارد, تکریم از معلم‌ها مستمر باشد
مدیر کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه نباید موضوع تکریم معلم را به یک هفته یا یک روز در طول سال محدود کنیم، گفت: تکریم از معلم‌ها باید مستمر باشد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه نباید موضوع تکریم معلم را به یک هفته یا یک روز در طول سال محدود کنیم، گفت: تکریم از معلم‌ها باید مستمر باشد.

سلمان محمدی امروز(۱۰ اردیبهشت) در نشست خبری تشریح برنامه‌های هفته معلم در کرمانشاه با بیان اینکه در استان کرمانشاه ۲۶ هزار معلم داریم که در حدود چهار هزار مدرسه کار تعلیم و تربیت حدود ۳۶۰ هزار دانش‌آموز را بر عهده دارند، گفت: نباید موضوع تکریم معلم را به یک هفته در طول سال محدود کنیم، تکریم از معلم‌ها باید مستمر باشد و در طول سال حرمت معلم‌ها را نگه داریم.

محمدی با بیان اینکه امسال حدود ۶۷۰۰ نفر از فرهنگیان استان در فرایند انتخاب معلم نمونه شرکت کرده‌اند. گفت: پس از ارزشیابی‌های صورت گرفته ۱۹ معلم به عنوان سرآمد استانی و یک معلم (خانم زهرا جلیلیان) به عنوان سرآمد کشوری انتخاب شد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه دیدار جمعی از فرهنگیان با نماینده ولی فقیه در استان، عطرافشانی مزار شهدا، برگزاری ویژه برنامه سپاس معلم به صورت نمادین در یکی از مدارس استان، برگزاری مراسم تجلیل از معلمان سرآمد و پیشکسوت، حضور و تدریس یک ساعته مدیران دستگاه های اجرایی در مدارس محل تحصیل خود  و… را از جمله برنامه‌های گرامیداشت هفته معلم در استان عنوان کرد.

۸۵۰۰  دانش‌آموز مقطع ابتدایی کرمانشاه در دوران کرونا افت تحصیلی پیدا کرده‌اند

محمدی در ادامه با بیان اینکه در ارزیابی‌های صورت گرفته مشخص شده که ۸۵۰۰  دانش‌آموز مقطع ابتدایی استان در دوران کرونا  دچار افت تحصیلی شده و بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته نیاز به تلاش بیشتر دارند، گفت: غالب این دانش‌آموزان ساکن مناطق محروم استان هستند و برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا با ایجاد ۵۲ پایگاه در سطح استان در فصل تابستان برای تقویت بنیه علمی این دانش‌آموزان تلاش کنیم تا بخشی از افت تحصیلی رخ داده در این دانش‌آموزان  جبران شود.

وی با بیان اینکه بر اساس آمارها نزدیک ۳۱ درصد دانش‌آموزان در دوران کرونا دچار چاقی و اضافه وزن شده اند، گفت: تلاش خواهیم کرد تا چاقی و اضافه وزن را در بین دانش‌آموزان کاهش دهیم.

وی اضافه کرد: برای مقابله با چاقی و اضافه وزن بیشتر دانش‌آموزان ایجاد سالن های ورزشی با اولویت مدارس دخترانه را در برنامه داریم که در این راستا نیز ۲۰ میلیارد تومان اعتبار از سوی وزارتخانه در اختیار استان قرار گرفته است.

دانش‌آموزان را به سمت تحصیل در هنرستان‌ها سمت‌وسو دهیم 

مدیر کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه باید دانش‌آموزان را به سمت تحصیل در هنرستان‌ها سمت‌وسو دهیم، گفت: در حالی که بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته باید هم اکنون ۵۰ درصد دانش‌آموزان متوسطه دوم در سراسر کشور در هنرستان‌ها تحصیلی می کردند، اما این در رقم در استان کرمانشاه اندکی بیش از ۲۹ درصد و در کشور ۳۵ درصد است، لذا برای تحقق این هدفگذاری نیاز به تلاش بیشتری در استان داریم چون از میانگین کشوری عقب هستیم.

وی با بیان اینکه هنور تب تجربی در بین دانش‌آموزان استان بالا است، گفت: بر اساس آمارهای موجود امسال ۵۴۳ هزار نفر در آزمون سراسری متقاضی ثبت نام در رشته تجربی هستند که کمتر از دو درصد آنها در رشته های پرطرفداری مثل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته می شوند و مابقی پشت سد کنکور می مانند و دور از انتظار نیست بخش زیادی از این افراد دچار سرخوردگی و افسردگی شوند.

وی سهمیه امسال دانشگاه فرهنگیان در آزمون سراسری را پذیرش ۵۲۰ نفر در استان عنوان کرد و افزود: هم اکنون نیروهای آموزش و پرورش تنها از دو طریق دانشگاه فرهنگیان و آزمون استخدامی پذیرش می شوند.

از حیث قبولی دانش‌آموزان استان در کنکور سراسری با شرایط مطلوب فاصله داریم 

محمدی در ادامه با بیان اینکه از حیث قبولی دانش‌آموزان استان در کنکور سراسری با شرایط مطلوب فاصله داریم، گفت: برای ارتقای توانمندی‌های علمی دانش‌آموزان استان و بالارفتن آمار قبولی‌های کنکور اقداماتی مثل ایجاد پایگاه های تقویتی در سطح مدارس، ایجاد همایش‌های انگیزشی با حضور پذیرفته‌شدگان سالهای قبل کنکور سراسری در مناطق محروم و… را در برنامه داریم.

وی  با اشاره به نظارت جدی بر مدارس برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، افزود: از ابتدای حضوری شدن مدارس از ۱۴ فروردین تاکنون ۴۳۶۰ مورد بازدید از مدارس استان انجام گرفته و هیچ گزارشی از ابتلای دانش‌آموزی به کرونا در استان نداشته ایم.

محمدی با اشاره به آغاز امتحانات نهایی دانش‌آموزان کلاس دوازدهمی از اول خرداد، گفت:  امسال ۱۸هزار و ۲۰۰ دانش آموز کلاس دوازدهمی استان در امتحانات نهایی شرکت خواهند کرد.

وی اضافه کرد: ۱۵۸ حوزه امتحانی برای برگزاری امتحانات نهایی در استان در نظر گرفته شده، ضمنا در هر حوزه امتحانی یک اتاق ایزوله برای دانش آموزان مشکوک به کرونا در نظر گرفته شده است.

محمدی با بیان اینکه امسال ۳۶ پایگاه شامل ۲۳ پایگاه ثابت و ۱۳ پایگاه سیار عهده دار کار سنجش سلامت نوآموزان کلاس اولی خواهند شد، گفت: پیش‌بینی می شود در سال تحصیلی آیندع ۳۵ هزار کلاس اولی در مدارس استان ثبت نام شوند.

وی در ادامه اشاره ای هم به آغاز ثبت‌نام  دانش‌آموزان برای کتب درسی سال آینده داشت و گفت: ثبت‌نام کتب درسی برای تمامی دانش‌آموزان پایه اول تا ۱۲ از اول اردیبهشت در سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی شروع شده و تا پایان خرداد ادامه خواهد داشت.

مدیر کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه اشاره ای هم به ضرورت انجام کارهای پژوهشی در مدارس داشت و گفت: سال گذشته ۳۰۰ میلیون تومان از اعتبارات استان صرف انجام ۱۰ طرح پژوهشی  در استان شد.

وی با اشاره به تاثیرگذاری بالای طرح‌های پژوهشی در عرصه عمل، گفت: نباید بگذاریم کارهای پژوهشی در مدارس خاک بخورند.

وی اشاره ای هم به ایجاد یک قرارگاه عدالت آموزشی در سطح وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد عدالت آموزشی در بین دانش آموزان داشت و گفت: در این قرارگاه ۱۷ شهرستان محروم کشور شناسایی شده و قرار است با برنامه ریزی مناسب توزیع امکانات را در راستای ایجاد عدالت آموزشی در مدارس مناطق کم برخوردار این شهرستان‌ها داشته باشیم که با توجه به نقش تاثیرگذار استان کرمانشاه در دوران دفاع مقدس در دفاع از خاک میهن لازم است استان کرمانشاه در این قرارگاه ویژه دیده شود.

کرمانشاهی‌ها دودهم درصد بیش از میانگین کشوری سواد دارند 

هرمز نوروزی فرد معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه نیز در این نشست با اشاره به وضعیت سواد استان، اظهار کرد: میانگین سطح سواد استان در رده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در سال ۱۳۹۹ عدد ۹۶٫۸ درصد بوده که عدد کشوری آن ۹۶٫۶ درصد است و این یعنی مردم استان کرمانشاه هم اکنون دودهم درصد بیش از میانگین کشوری سواد دارند.

لینک کوتاه : https://chakavaknews.ir/?p=2313

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.