1
ستاد مرکزی اربعین:

مردم ‌اکاذیب بی‌اساس را باور نکنند / مراجعه به مرزها ممنوع

  • کد خبر : 963
  • 26 سپتامبر 2021 - 9:14
مردم ‌اکاذیب بی‌اساس را باور نکنند / مراجعه به مرزها ممنوع
طی روزهای اخیر با وجود ممنوعیت سفر به عتبات عالیات از مرزهای زمینی با کشور عراق، باز هم شاهد تجمع برخی از زائران حسینی(ع) در مرزهای چهارگانه ‌بودیم که با توجه به ممنوعیت خروج از مرزهای زمینی، این افراد به شهرهای مبدأ عودت داده شده‌اند.

بر‌اساس مصوبه ستاد مرکزی اربعین تمام مرزهای چهارگانه زمینی جمهوری اسلامی ایران با عراق کماکان بسته بوده و تردد زوار از سمت ایران به عراق ممنوع است.

به گزارش خبرنگار چکاوک نیوز، طی روزهای اخیر با وجود ممنوعیت سفر به عتبات عالیات از مرزهای زمینی با کشور عراق، باز هم شاهد تجمع برخی از زائران حسینی(ع) در مرزهای چهارگانه ‌بودیم که با توجه به ممنوعیت خروج از مرزهای زمینی، این افراد به شهرهای مبدأ عودت داده شده‌اند.

ممنوعیت تردد از مرز مهران

ممنوعیت سفر زمینی برای زائران اربعین حسینی مصوبه ملی است و امکان تردد در مرزهای زمینی به ویژه مرز مهران وجود ندارد. به گفته «مجید کاکی» حضور در مرز مهران برای سفر به کشور عراق. و شرکت در راهپیمایی اربعین ممکن نیست.

فرماندار مهران گفت: امکان تردد در مرز مهران برای این سفر معنوی ممکن نیست؛ چون کشور عراق پذیرای زائران از مرزهای زمینی نیست و ورود زائران از مرزهای زمینی به کشور عراق به عنوان تردد غیر مجاز مرزی تلقی و شدیدترین عواقب را در پی دارد. خواهش ما از زائران عزیز آن است که به مهران سفر نکنند.

«محمد نوذری» استاندار ایلام نیز با تأکید بر ممنوعیت تردد در مرز مهران برای حضور در راهپیمایی اربعین از همه مردم ایران خواست که از سفر به استان ایلام جهت تردد از مرز مهران به قصد شرکت در راهپیمایی اربعین خود‌داری کنند.

استاندار ایلام خاطرنشان کرد: شایعات فضای مجازی مبنی بر باز بودن مرز مهران به هیچ وجه صحت ندارد و انتظار می‌رود مردم ولایی ایران اخبار مربوط به اربعین را فقط از طریق رسانه‌های رسمی دنبال کنند.

نوذری در پایان یادآور شد: همان‌طور که رئیس جمهور گفتند که به هر میزان کشور عراق پذیرای زائران باشد ما آمادگی اعزام زائر خواهیم داشت، در ارتباط با سفر زمینی برای زائران نیز همان است که اگر کشور عراق پذیرای زائران از طریق مرزهای زمینی باشد ما نیز اقدام خواهیم کرد.

استاندار ایلام تأکید کرد: سفر زمینی برای شرکت در اربعین ممنوع و این ممنوعیت ابلاغ ملی است. و از طریق مرز مهران هیچ اجازه‌ای برای سفر داده نمی‌شود.

ممنوعیت تردد زائران از مرزهای خسروی و پرویزخان

امسال نیز همچون سال گذشته پیاده‌روی اربعین به دلیل شیوع کرونا برگزار نشد و تنها تعداد محدودی با شرایط اعلام شده اجازه سفر به عتبات عالیات آن هم از طریق مسیر هوایی را دارند. حسین خوش‌اقبال معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه با اشاره به بسته بودن مرزهای خسروی و پرویزخان برای تردد زائرین حسینی گفت: از همه مردم، دلدادگان و ارادتمندان به اهل بیت (ع) و عاشقان و مشتاقان زیارت اربعین برای سفر به کربلا به مرزها مراجعه نکنند.

وی بیان اینکه دروازه عتبات عالیات و قدمگاه زوار حسینی(ع) به دلیل محدودیت و ممنوعیت‌های ناشی از بیماریی کرونا امسال نیز افتخار میزبانی از مشتاقان زیارت اربعین را ندارد گفت: برای تردد زوار به صورت زمینی امسال توافق حاصل نشد و تردد صرفاً بر اساس دستورالعمل ستاد مرکزی اربعین به صورت هوایی با دریافت روادید امکان پذیر خواهد شود.

خوش‌اقبال ضمن تأکید بر عدم مراجعه مردم به دلیل بسته بودن مرزهای خسروی و پرویزخان در استان کرمانشاه برای تردد زائرین گفت: تمامی تمهیدات اندیشیده شده برای حفظ سلامت مردم است و افرای که دو دز واکسن را دریافت و در سامانه سماح ثبت نام کرده باشند با دارا بودن تست پیی‌سیی‌آر منفی می‌توانند روادید را اخذ و نسبت به دریافت بلیت اقدام کنند.

وی با تشریح اقدامات صورت گرفته برای اطلاع رسانی به زوار حسینی گفت: بسته بودن مرزهای استان کرمانشاه بارها اطلاع رسانی شده و در صورت حضور زائرین در مرزها مشکلاتی برای مأموران انتظامی و مرزبانی ایجاد می‌شود و بر این اساس تقاضا داریم به هشدارها توجه شود زیرا امکان بازگشایی مرز وجود ندارد.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری از پیگیری صورت گرفته برای برقراری پرواز زائرین از طریق کرمانشاه خبر داد و گفت: سهمیه استان کرمانشاه برای اربعین ۵۵۵ نفر است که برای اعزام به عراق ۱۰ پرواز رفت و برگشت ویژه اربعین در مسیر کرمانشاه به نجف هماهنگ شده و از طریق فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی انجام می‌شود.

وی افزود: پنج پرواز رفت و برگشت طی روزهای یکم، سوم، چهارم، ششم و هشتم مهر از فرودگاه کرمانشاه برای اعزام اربعین حسینی در نظر گرفته شده است.

وی تأکید کرد: برای اخذ ویزا قبل از خرید بلیط، داشتن تست دارا بودن تست پی‌سی‌آر منفی ۷۲ ساعت قبل از پرواز،داشتن کارت واکسیناسیون کرونا الزامی است.

خوش‌اقبال بیان کرد: سهمیه در نظر گرفته شده از سوی عراق برای زائران ایرانی برای شرکت در مراسم راهپیمایی اربعین حسینی به صورت هوایی ۶۰ هزار نفر است که به تفکیک به استان‌ها سهمیه اختصاص یافته و ابلاغ شده است.

سرهنگ محمدرضا آمویی‌ معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه نیز از مردم و زائران حسینی خواست تا از مراجعه به مرز خسروی جهت شرکت در مراسم اربعین به علت بسته بودن آن خودداری کنند.

وی عنوان کرد: طبق اعلام دولت عراق مرزهای چهارگانه ایران به سمت این کشور مسدود و هیچ زائری به صورت زمینی نمی‌تواند برای مراسم اربعین سفر کند.

آمویی گفت: برای مراسم اربعین حسینی سهمیه‌های محدودی به کشورمان اختصاص پیدا کرده است که آن هم زائران باید از طریق مسیر هوایی به عراق سفر کنند و هیچ سفری به صورت زمینی انجام نخواهد شد.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه افزود: از آن جایی که تحت هیچ شرایطی امکان سفر از طریق زمینی به عراق جهت شرکت در مراسم اربعین وجود ندارد، در صورت مراجعه مردم، این افراد بازگردانده خواهند شد.

ممنوعیت تردد از مرزهای شلمچه و چذابه

رضا نجفی معاون امنیتی انتظامی استانداری خوزستان نیز  در گفت‌وگو با خبرنگاران. با تکذیب برخی شایعات فضای مجازی درباره بازبودن مرز شلمچه برای تردد زائرین اربعین. اظهار داشت: تمام مبادی زمینی استان خوزستان برای تردد زائرین بسته است و هیچ ترددی از مرز ما نداشتیم و در دستور کار هم نخواهد بود.

وی افزود: براساس مصوبه ستاد ملی کرونا، به‌دلیل عدم مهیا شدن شرایط لازم برای تردد زمینی به کشور عراق، مردم عزیز به‌هیچ‌وجه به مرزهای شلمچه و چذابه مراجعه نکنند چراکه علاوه بر بسته بودن درب‌ پایانه‌ها، مواکب نیز در مرز دایر نیستند و کسی به زائران خدمات‌رسانی نخواهد کرد.

فرمانده انتظامی استان خوزستان تصریح کرد: با تصمیم دو دولت ایران و عراق، امسال نیز ما متأسفانه به‌دلیل شرایط کرونایی تردد زمینی زائرین برای زیارت عتبات در ایام اربعین را نخواهیم داشت و هرگونه خبر در خصوص تردد زائرین از مرزهای زمینی به کشور عراق کذب محض است.

نجفی با درخواست از مردم شریف برای عدم مراجعه به مرزها، بیان داشت: مرزهای زمینی مناطقی حفاظتی هستند که تردد آزادانه در محدوده مرزها غیرقانونی است لذا مردم شریف با توجه به بسته بودن مرزها و تعطیلی مواکب، به‌هیچ‌وجه به مرزها مراجعه نکنند.

وی در خصوص احتمال باز شدن مرزها در چند روز آینده برای تردد زائرین گفت: براساس آنچه اعلام شده است تاکنون تصمیمی برای باز شدن مرزهای زمینی برای تردد زائرین اتخاذ نشده است که هرگونه تصمیم جدید منوط به هماهنگی با طرف عراقی است که این مبحث چند روزی زمان‌گیر است که از فرجه اربعین خارج خواهد شد لذا امکان باز شدن مرز برای اربعین تقریباً غیرممکن است.

پاسخ سخنگوی ناجا به شایعات فضای مجازی ‌

سردار “مهدی حاجیان” معاون اجتماعی و سخنگوی نیروی انتظامی اظهار داشت: گزارش ها حاکیست که اخبار کذبی در فضای مجازی منتشر شده مبنی بر این که مرز شلمچه باز است و زائران می توانند از آنجا به سمت عراق بروند.

وی ادامه داد: از مردم عزیر خواسته می شود  به شایعات کذب و بی‌اساس منتشره در فضای مجازی مبنی بر باز بودن مرزهای زمینی جمهوری اسلامی ایران و عراق توجهی نکنند.

سخنگوی نیروی انتظامی ضمن رد تمام شایعات منتشره در فضای مجازی مبنی بر باز بودن مرزهای جمهوری اسلامی ایران با عراق تاکید کرد: بر اساس مصوبه ستاد مرکزی اربعین تمام مرزهای چهارگانه زمینی جمهوری اسلامی ایران با عراق کماکان بسته بوده و تردد زوار از سمت ایران به عراق ممنوع می‌باشد و اعزام زائران فقط از طریق هوایی امکان‌پذیر خواهد بود.

سردار حاجیان بیان داشت: از مردم عزیز تقاضا می شود به شایعات و اکاذیب بی اساس در این خصوص توجهی نکرده و اخبار مربوط به اعزام زائران به عراق را از رسانه ملی و خبرگزاری های رسمی پیگیری کنند.

لینک کوتاه : https://chakavaknews.ir/?p=963
  • نویسنده : حسنا فخارزاده
  • ارسال توسط :
  • منبع : چکاوک نیوز
  • دیدگاه‌ها برای مردم ‌اکاذیب بی‌اساس را باور نکنند / مراجعه به مرزها ممنوع بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.