9

دوازدهمین جشنواره تئاتر ملی مرصاد در کرمانشاه برگزار می‌شود

  • کد خبر : 892
  • ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۳:۵۷
دوازدهمین جشنواره تئاتر ملی مرصاد در کرمانشاه برگزار می‌شود

دوازدهمین جشنواره تئاتر ملی مرصاد در کرمانشاه برگزار می‌شود.  مرصاد نقطه پایان منافقان در اسلام‌آباد غرب و از لحظه‌های حساس تاریخ دفاع مقدس است. حماسه مرصاد و چهره منفور منافقان باید برجسته و مطرح شود؛ منافقینی که رد پای ترور و جنایات آن‌ها نه تنها در ایران اسلامی بلکه در عرصه بین‌المللی هنوز مشهود است […]

دوازدهمین جشنواره تئاتر ملی مرصاد در کرمانشاه برگزار می‌شود.

 مرصاد نقطه پایان منافقان در اسلام‌آباد غرب و از لحظه‌های حساس تاریخ دفاع مقدس است.

حماسه مرصاد و چهره منفور منافقان باید برجسته و مطرح شود؛ منافقینی که رد پای ترور و جنایات آن‌ها نه تنها در ایران اسلامی بلکه در عرصه بین‌المللی هنوز مشهود است و در این راستا هنر و ابزارهای هنری مانند رسانه تئاتر بهتر از هر ابزار دیگر می‌توانند نقش‌آفرینی داشته باشند.

جشنواره تئاتر ملی مرصاد یکی از ابزارهایی است که توانسته است بخشی از رسالت این حماسه بزرگ را به دوش بکشد و بهترین ابزار هنری برای انتقال ارزش‌های این حماسه در کشور باشد و توانسته با تمام تنگناها و مشکلات خود را مطرح کند.

دبیرخانه دائمی جشنواره ملی تئاتر مرصاد فراخوان دوازدهمین جشنواره ملی تئاتر مرصاد با محوریت عملیات مرصاد، فرهنگ ایثار و شهادت منتشر شد و جشنواره با در نظر گرفتن شرایط کرونایی برنامه‌ریزی شده است.

جشنواره تئاتر مرصاد در گستره ملی فرصتی مغتنم و ارزشمند برای پاسداشت رشادت و ایثارگری‌های ملت بزرگ ایران به ویژه مردم خطه ی غرب کشور و کرمانشاهان با زبان هنر و نمایش است که اکنون در گام دوازدهم آن نیازمند برگزاری هر چه با شکوهتر است.

از اهداف جشنواره، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، بزرگداشت عملیات غرور آفرین مرصاد، شهدای آن در تاریخ ایران زمین، پاسداشت خانواده‌های شهدا، جانبازان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس و جبهه ی مقاومت، تبیین جایگاه حماسی مردم اسلام آباد غرب در طول هشت سال دفاع مقدس، معرفی  جنایت‌ها و اقدامات تروریستی منافقین کور دل در چهل و دو سال گذشته تا به امروز است.

اولویت‌های موضوعی جشنواره شامل، عملیات مرصاد؛ فرهنگ ایثار، شهادت و مقاومت، مدافعین و شهدای جبهه ی مقاومت، هسته‌ای و سلامت، وقایع هشت سال استقامت و دفاع مقدس مردم ایران در جنگ تحمیلی، انقلاب اسلامی و  چهل و دو سال مقاومت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی، زندگی و سیره  اخلاقی سرداران شهید به ویژه سردار «حاج قاسم سلیمانی» است.

بخش‌های جشنواره هم شامل تئاتر صحنه‌ای (رقابتی)، تئاتر خیابانی (رقابتی)، نمایشنامه نویسی (رقابتی) و نمایشنامه‌خوانی (رقابتی) است.  متقاضیان می‌توانند در تمامی بخش‌ها (بجز نمایشنامه‌خوانی)  بدون محدودیت شرکت کنند.

آخرین مهلت ارسال آثار و مدارک لازم ۳۱ شهریور ۱۴۰۰، اعلام نتیجه ارزیابی آثار ۱۴۰۰، برگزاری جشنواره آبان ۱۴۰۰ است. نشانی دبیرخانه این جشنواره کرمانشاه، اسلام آبادغرب، هفتصد دستگاه، انتهای بلوار معلم، اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اسلام آبادغرب، دبیرخانه دائمی جشنواره ملی تئاتر مرصاد است.

خسرو تمری، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اسلام آبادغرب با اشاره به اهمیت جشنواره تئاتر مرصاد گفت: جشنواره تئاتر مرصاد همان کاری را انجام می‌دهد که گذشتگان ما فداکارانه و مجاهدانه در دفاع از کیان ایران اسلام در سنگر هشت سال دفاع مقدس انجام دادند و امروز عزیزان هنرمند این سنگر را حفظ و پاسداری می‌کنند.

رئیس  اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان اسلام آبادغرب با اشاره به اینکه دبیرخانه جشنواره ملی تئاتر مرصاد شکل گرفته و فعالانه در حال انجام کارهای جشنواره است عنوان کرد: نظم خاصی در جشنواره شکل گرفته و این روند به کیفیت جشنواره کمک خواهد کرد.

وی افزود: جشنواره نیازمند فضای مناسب رسانه ای است و باید از همه ظرفیت ها برای برگزاری مناسب جشنواره استفاده کرد.

بهرام فاضلی‌زاد، مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه جشنواره ملی تئاتر مرصاد یک سرمایه است گفت: می توان از این سرمایه برای ارتقاء فرهنگی شهرستان، رونق گردشگری شهرستان، تکمیل زیرساخت‌های فرهنگی و امیدآفرینی در جامعه استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه جشنواره ملی تئاتر مرصاد باید بتواند مبانی ایدئولوژیکی خود را حفظ کند عنوان کرد: جریان رسانه‌ای سلطه به دنبال تطهیر چهره نفاق است اما واقعیت این است که چهره نفاق قائل تطهیر نیست و مردم ایران هنوز خباثت‌ها و جنایت‌های منافقین را در ذهن خود دارند.

فاضلی‌زاد با بیان اینکه این جشنواره امروز جایگاه ویژه‌ای دارد و باید از همه ظرفیت‌ها برای برگزاری باشکوه جشنواره استفاده کرد بیان کرد: جشنواره تئاتر مرصاد ابعادی دارد که این ابعاد بسیار اهمیت دارند و یکی از ابعاد جشنواره تئاتر مرصاد، ارتقاء تئاتر استان کرمانشاه و شهرستان اسلام آبادغرب است و این جشنواره باید با برنامه‌ریزی زمینه ارتقاء تئاتر استان را فراهم کند.

وی افزود: بعد دیگر جشنواره شناساندن و جایگاه شهرستان اسلام آبادغرب در سطح استانی و ملی و حتی فرا ملی  استفاده کرد و در این راستا نیاز است از همه ظرفیت‌ها استفاده کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه  با اشاره به اینکه جشنواره ملی تئاتر مرصاد باید بتواند مبانی ایدئولوژیکی خود را حفظ کند و همه اتفاقات مربوط به این جشنواره حفظ شود عنوان کرد: تکلیف انتقال مفاهیم هشت سال دفاع مقدس و ایثار و فداکاری مردم استان کرمانشاه و به ویژه شهرستان اسلام آبادغرب به عهده این جشنواره است.

وی افزود: تئاتر مرصاد متعلق به شهرستان اسلام آبادغرب است اما نباید آن را در اسلام آبادغرب محصور کرد بلکه جشنواره ملی،  نیازمند نگاه و افکار ملی است و لذا باید از همه ظرفیت ها برای ارتقاء و کیفیت بخشی به جشنواره استفاده کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه این جشنواره امسال در چهار بخش تئاتر صحنه‌ای، تئاتر خیابانی، نمایشنامه نویسی و نمایشنامه‌خوانی بصورت رقابتی برگزار می‌شود گفت: در میان بخش های جشنواره، بخش نمایشنامه‌خوانی آن بصورت استانی برگزار خواهد شد و گروه‌ها و هنرمندان تئاتر برای شرکت در این جشنواره تا ۳۱ شهریور برای ارسال آثار خود فرصت دارند و نتایج ارزیابی آثار ۲۰ مهر اعلام شده و جشنواره نیز آبان ماه امسال برگزار می‌شود.

وی افزود: در آخرین دوره برگزاری این جشنواره در سال ۱۳۹۸، بیش از ۱۴۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و امیدواریم امسال شاهد استقبال هرچه بیشتر هنرمندان از این جشنواره باشیم.

رسول نادری، مسئول دفتر نمایندگی انجمن هنرهای نمایشی شهرستان اسلام آباد غرب با اشاره به اینکه جشنواره ملی تئاتر مرصاد نیازمند توجه جدی مدیریت ارشد استان است پشتیبانی و (مانع زدایی لازمه برگزاری موفق جشنواره ملی تئاتر مرصاد است گفت: یازدهمین دوره این جشنواره در سال ۱۳۹۸ در دو بخش صحنه ای و خیابانی با حضور بیش از از ۲۰۰ نفر از هنرمندان تئاتر سراسر کشور به مدت پنج شبانه‌روز  در دو بخش صحنه‌ای و خیابانی برگزار شد.

 

لینک کوتاه : https://chakavaknews.ir/?p=892

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.