4
مدیرعامل کارخانه قند بیستون، گفت: 

بحران آب اجازه کشت بیش از حد چغندر قند را نمی‌دهد 

  • کد خبر : 5801
  • ۰۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۱
بحران آب اجازه کشت بیش از حد چغندر قند را نمی‌دهد 
دو محصول چقندرقند و ذرت از محصولاتی هستند که بیش از محصولات دیگر در کشت نیاز به آب دارند، این دو محصول بایستی در حد مجاز کشت شود.

به گزارش خبرنگار چکاوک نیوز، از کرمانشاه؛ مهندس بهرام رمضانی، «مدیرعامل کارخانه قند بیستون»، در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات کارخانه قند بیستون برگزار شد، با اشاره به پرمصرف بودن آب برای کشت چغندرقند، و کم بارش بودن از نظر نزولات آسمانی چند سال اخیر، گفت: مصرف آب برای کشت محصولاتی که نیاز آب بیشتری دارد بایستی کنترل شود تا آب برای مصارف دیگر برای مصرف عموم مردم با مشکل روبرو نشود، بحران آب در استان اجازه کشت بیش از حد چقندر را نمی‌دهد.

کشت بیش از حد چغندر قند لزومی ندارد:

رمضانی معتقد بود، در شرایط کمبود ذخایر آب در استان بحران آب در سطح استان اجازه کشت بیش از حد چغندر را نمی دهد، لزومی ندارد که بیش از نیاز دو کارخانه قندبیستون و اسلام آباد غرب اقدام به کشت چغندربیش از حد نیاز داشته باشند.

برای کارخانه های سایر استانها لزومی ندارد در این استان چغندر کشت شود:

مدیر عامل شرکت قند بیستون، تأکید کرد: مسوولین جهادکشاورزی می‌گویند باید از تمام توان مزارع دارای قابلیت کشت چغندر استان برای برداشت چغندر استفاده شود تا بتوانیم برای اغلب کارخانجات قند در سطح کشور هم چغندر تولید کنیم، لزومی ندارد برای کارخانه های سایر استانها در این استان چغندر کشت شود.

وی معتقد بود، نظارتی بر روی میزان کشت و نحوه قرارداد کارخانجات قند کشور با کشاورزان و چغندرکاران استان کرمانشاه نشده است،جهادکشاورزی با انجام این کار، ضمن ضربه وارد کردن به دو کارخانه قند مستقر در استان، منابع آبی محدود استان را بیش از پیش تهدید کرده است.

رمضانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه امسال چغندر بهاره ۵۰۰ هزار تن داشتیم، ۱۰ هزار تن آن محقق نشد، گفت: در سال جاری جمعا «۴۰۰ هزار تن» چغندر برای تولید شکر در استان خریداری شده است، بر اساس برنامه پیش‌بینی شده مقرر شده بود در فصل بهار ۳۵۰ هزارتن و در فصل پاییز ۱۵۰ هزارتن و در مجموع ۵۰۰ هزارتن چغندر از چغندرکاران خریداری کنیم، امسال ۲۵۰ هزارتن چغندر بهاره و ۱۵۰ هزارتن چغندر پاییزه خریداری شده که در مجموع «۴۰۰ هزارتن» چغندر از چغندرکاران خریداری شده است و مابقی چغندر‌های کشت شده در استان به خارج از استان فروخته شداست.

کارخانه قند بیستون

رمضانی با اشاره به اینکه کارخانه طرف چغندر است، تاکید کرد: برای سال آینده در کشت بهاره و پاییزه ۵۰۰ هزار تن چغندردر نظر گرفته شده است، استانهایی مانندخراسان و مرکزی آب مورد نیاز برای کشت چغندر ندارندبه این استان  متوسل می شوند.

مدیر عامل کارخانه قند بیستون، خاطر نشان کرد: این کارخانه در جذب نیرو موفق بوده، در زمان بهره برداری بیش از ۳۰۰ نفر کارگر داریم و امسال از سال گذشته ۲۰ هزار تن چغندر بیشتر در این کارخانه مصرف شده و یک ریال بالاتر از قیمت مصوب شده نیز فروخته نشده است.

به گفته مهندس رمضانی: با توجه به عدم تأمین چغندر مصرفی دو کارخانه قند بیستون و اسلام‌آباد‌غرب، تلاشی برای تأمین چغندر مورد نیاز این دو کارخانه از سوی مدیران و مسئولین ذی‌ربط انجام نشده ودر این راستا رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز طی نامه‌ای از هفت کارخانه قند در استان‌های دیگر دعوت کرده تا به منظور برنامه‌ریزی کاشت چغندر بهاره در مناطق معتدل و سرد، برداشت چغندر پاییزه مناطق گرمسیر استان در سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ در جلسه کمیته فنی زراعت استان حضور یابند.

رمضانی با اشاره به پرونده هایی که در تعزیرات حکومتی برای این کارخانه تنظیم شده بود، گفت: بحمدالله طی بررسی های انجام شده پرونده کارخانه قند بیستون رأی برائت خورده در این راستا از همکاری و دقت نظرمدیر کل تعزیرات حکومتی استان « قهرمان شاهی» سپاسگزاریم.

لینک کوتاه : https://chakavaknews.ir/?p=5801
  • نویسنده : مهین رحمانی
  • ارسال توسط :
  • منبع : چکاوک نیوز
  • دیدگاه‌ها برای بحران آب اجازه کشت بیش از حد چغندر قند را نمی‌دهد  بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.