5

مافیای دارو پشت قضیه داروهای فاسد

  • کد خبر : 2674
  • ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۳
مافیای دارو پشت قضیه داروهای فاسد
مافیای دارو پشت قضیه داروهای فاسد که عاملان ذخیره ۳۲ تن مواد اولیه فاسد شناسایی شدند

کارخانه مکمل دارویی در دماوند به دلیل استفاده از مواد اولیه فاسد پلمب شده است، در این کارخانه ۲۳ تن مواد اولیه فاسد ضبط شده و خبرها حاکی از این است که این مواد در تولیدات شرکت‌هایی هلث‌اید و امیدپارسینا استفاده می‌شده است.
در سال‌های اخیر موضوع ترخیص کالا از گمرک تحت تاثیر پرداخت ارز دولتی بسیار کند شده بود و برخی از کالاها تا مرز فاسد شدن در گمرکات کشور باقی می ماندن و واردکننده‌ها هم که به تخصیص ارز دولتی دلخوش بودند تا زمانی که این ارز تخصیص نمی‌یافت، هیچ اقدامی برای آزاد کردن مواد اولیه یا کالاها نمی‌کردند.
سال گذشته رئیس وقت گمرک در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج اعلام کرده بود که «کمیسیون امنیت ملی طی مصوبه‌ای این مجوز را صادر کرد که کالاهای اساسی و فاسد شدنی طی دو ماه از زمان واردات، بعد از اینکه کد بانک مرکزی را دریافت کردند ترخیص شوند تا از این طریق تولید در کشور تسهیل شود» اما این تمام ماجرا نبود و برخی از واردکننده‌ها عمدتا کالای خود را در انبار گمرکات نگه می‌داشتند تا در نوسانات قیمت تورم بیشتری تجربه کند و سر بزنگاه کالا را از گمرکات ترخیص می‌کردند و از این طریق می‌توانستند با حداقل قیمت از انبارها هم استفاده کنند.
اما حالا خبر آمده کارخانه‌ای مکمل دارویی در دماوند به دلیل استفاده از مواد اولیه فاسد پلمب شده است، در این کارخانه ۲۳ تن مواد اولیه فاسد ضبط شده و خبرها حاکی از این است که این مواد در تولیدات شرکت‌هایی هلث‌اید و امیدپارسینا استفاده می‌شده است و بعد از آن سرپرست اداره کل مکمل‌های وزارت بهداشت در نامه‌ای تاکید کرده که باید جلوی هرگونه تولید و توزیع محصول با مود اولیه فاسد این کارخانه‌ها گرفته شود و اگر اقدام دیگری شود مسئولیت تبعات آن بر عهده دارنده پروانه مجوز است.
نکته‌ای جالب توجه اینجاست که در چند سال گذشته که بحث تخصیص ارز دولتی برای واردات دارو و … مطرح بود شرکت‌های زیادی به صورت قارچ گونه ثبت و وارد مدار شدند و برخی از این شرکت‌ها با استفاده از رانت‌هایی که داشتند توانستند میلیاردها تومان را به جیب بزنند و از طرف دیگر سلامتی مردم را هم به خطر انداخته‌اند.
در حال حاضر دستگاه‌های نظارتی نه تنها باید با افرادی که این محصولات را تولید و توزیع کرده‌اند به شدت برخورد کند بلکه باید با مسئولان ذیربط که مسئولیت نظارت بر فعالیت این کارخانه را هم داشته‌اند برخورد کنند، زیرا به طور قطع این کارخانه پیش از این از مواد فاسد استفاده کرده و چه بسیا بخش زیادی از این محصولات هم وارد بازار مصرف شده باشد.
به طور قطع مواد دارویی فاسد، بدترین عوارض را روی بد انسان دارد و نه تنها می‌تواند مسئومیت‌های شدیدی را به وجود بیاورد بلکه می‌تواند منشا بسیاری از نارسایی‌ها و بیمارهای آینده هم بشود.
در شرایط کنونی دستگاه‌های ذی‌ربط برای جمع‌آوری محصولات تولیدی این کارخانه که هم اکنون در سطح بازار یا حتی در خانه‌های مردم هستند اطلاع‌رسانی درستی انجام نداده‌اند. از این رو باید لیست داروها را به طور کامل به مردم اطلاع‌رسانی کنند تا از مصرف آنها خودداری شود.

لینک کوتاه : https://chakavaknews.ir/?p=2674
  • ارسال توسط :
  • دیدگاه‌ها برای مافیای دارو پشت قضیه داروهای فاسد بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.