1
در نشست فعالان اقتصادی کرمانشاه با رئیس جمهور تاکید شد:

از لزوم ثبات اقتصادی در کشور تا افزایش اختیارات استانداران

  • کد خبر : 3021
  • 16 جولای 2022 - 13:58
از لزوم ثبات اقتصادی در کشور تا افزایش اختیارات استانداران
رئیس جمهور کشور در بیست و هشتمین سفراستانی خود به کرمانشاه با فعالان اقتصادی استان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش چکاوک نیوز کرمانشاه؛ کیوان کاشفی عضو هیات رییسه اتاق ایران و رئیس اتاق کرمانشاه در این نشست با اشاره به فراخوان فعالان اقتصادی برای دریافت عمده‌‌ترین مسائل و مشکلات آنان، اظهار کرد: عمده‌ترین تقاضای فعالان اقتصادی خصوصا در سطح ملی افزایش پیش‌بینی پذیری در اقتصاد کشور به همت دولت و حاکمیت است.

وی ادامه داد: تنها در سایه پیش‌بینی پذیر بودن اقتصاد و برقراری ثبات اقتصادی است که فعالان اقتصادی می‌توانند برای تولید و حتی فروش کالاهای خود برنامه‌ریزی کنند.

رئیس اتاق کرمانشاه رمز و شاه کلید ثبات اقتصادی در کشور را کنترل نرخ تورم دانست و تاکید کرد: کنترل تورم تنها از طریق برقراری انضباط مالی و بودجه‌ای کشور و جلوگیری از خلق پول بدون پشتوانه است.

کاشفی از تورم به عنوان آفت اقتصاد کشور یاد کرد و ادامه داد: مردم انتظار دارند تورم حاکم بر فضای اقتصادی کشور مدیریت شود.

وی با اشاره به حمایت همه جانبه فعالان اقتصادی و مردم از اقدام شجاعانه دولت مبنی بر حذف ارز ترجیحی، خاطرنشان کرد: اکنون همه کنترل تورم را به عنوان روی دیگر سکه، از دولت تقاضا دارند.

خواسته دیگر عضو هیات رییسه اتاق ایران از رئیس جمهور افزایش اختیارات استانداران و تمرکز زدایی‌ خصوصا در زمینه حمایت از تولید و اشتغال بود.

کاشفی با بیان اینکه کرمانشاه می‌تواند پایلوت این تمرکززدایی باشد، افزود: اگر این اتفاق رخ دهد کمک شایانی به کاهش بیکاری استان خواهد کرد.

وی اضافه کرد: جزئیات پیشنهاداتی که برای افزایش اختیارات نیاز است از سوی اتاق بازرگانی تدوین شده و به رئیس جمهور تقدیم خواهد شد.

رئیس اتاق کرمانشاه همچنین خواستار تسهیل گری در زمینه رفع تعهدات ارزی و کاهش قید و بندهای پیش روی این حوزه شد و عنوان کرد: به دلیل نگاهی که درگذشته در بانک مرکزی در زمینه بازگشت ارز صورت گرفت،هنوز با گذشت چند سال بخش زیادی از تجار توانمند کشور و کرمانشاه خصوصا کسانیکه با عراق تجارت دارند را گرفتار کرده است.

وی خواستار حل این مشکل به عنوان یکی از مهمترین مطالبات فعالان اقتصادی شد.

کاشفی سپس از ظرفیت‌های تجاری کرمانشاه و رتبه پنجم استان در صادرات کشور یاد کرد و گفت: یکی از مهمترین مشکلات ما در زمینه حمل و نقل با عراق و تخیله و بارگیری کالاها است که باعث ازدحام و شلوغی در مرزها و افت کیفیت کالاهای صادراتی شده است.

وی خواستار برقراری حمل یکسره تا عراق شد و از رئیس جمهور خواست برای این منظور به وزارت امور خارجه و وزارت راه و شهرسازی ماموریت ویژه بدهد.

به گفته کاشفی، برقراری حمل یکسره دسترسی ما را به بازار رایگان ۱۰۰ میلیارد دلاری عراق تسهیل می‌کند و از سوی دیگر می‌توان این مسیر را تا سایر بازارهای جهانی از جمله سوریه و دریای مدیترانه ادامه داد و عمق تجارت و اقتصاد کشور را برای سالها افزایش داد.

در ادامه رییس جمهور کشور در تایید پیشنهادات عضو هیات رییسه اتاق ایران، گفت: کنترل و مهار تورم را در برنامه داریم زیرا رشد اقتصادی در گرو مهار تورم است.
آیت‌الله رئیسی ادامه داد: تلاش کردیم جلوی همه اقداماتی که منجر به افزایش تورم می‌شود را بگیریم.

وی همچنین با بیان اینکه پیش‌بینی پذیری فضای اقتصادی کشور را با جدیت دنبال می‌کنیم، افزود: موافق افزایش اختیارات استانداران هستیم و پیشنهادات اتاق بازرگانی را بررسی می‌کنیم.

وی همچنین بر لزوم افزایش سهم بخش خصوصی و تعاونی‌ها در اقتصاد کشور هم تاکید کرد و ادامه داد: دولت باید نقش هدایت، حمایت و نظارت داشته باشد.

وی همچنین خواستارتوانمندسازی بخش‌ خصوصی کشور و حمایت از این بخش شد.

فعال کردن اقتصاد روستایی و کشاورزی قراردادی، حمایت از تولیدات دانش بنیان، تامین سرمایه در گردش، ساماندهی کولبری و فعال کردن بازارچه‌های مرزی از دیگر مباحث مورد تاکید رئیس جمهور بود.

سجاد سنجابی رئیس کانون کارآفرینان کرمانشاه و کشور نیز در این دیدار خواستار حمایت از بخش کشاورزی و توجه به کسب نظر از فعالین این بخش شد و گفت: اگر بخش کشاورزی حمایت شود بیکاری کرمانشاه به صفر خواهد رسید.

مظفر عبدالله مدیرعامل شرکت کشت و صنعت روژین تاک نیز از فعالان اقتصادی به عنوان بازوان توانای دولت یاد کرد.

وی با تاکید بر لزوم گسترش کشت قراردادی، این شیوه را یک الگوی موفق دانست که باید در تمام کشور اجرا شود.

غفار محمدی عضو هیات رییسه اتاق تعاون کرمانشاه نیز خواستار فراهم کردن زیرساخت‌ها برای بخش خصوصی و حمایت از اشتغال مرزنشینان شد.

وی تاکید کرد: تقاضای دیگر ما تسهیل گری در زمینه رفع تعهدات ارزی است.

فرج شاهی مدیرعامل پتروپالایش آناهیتا نیز در این مراسم از اشتغالزایی ۱۰ هزار نفری این واحد یاد کرد و خواستار موافقت رئیس جمهور برای اخذ تسهیلات صندوق توسعه ملی برای این پروژه شد.

لینک کوتاه : https://chakavaknews.ir/?p=3021
  • نویسنده : حسنا فخارزاده
  • ارسال توسط :
  • منبع : چکاوک نیوز
  • دیدگاه‌ها برای از لزوم ثبات اقتصادی در کشور تا افزایش اختیارات استانداران بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.