9
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد:

راه اندازی بیست صندوق سرمایه گذاری در حوزه شرکت های دانش بنیان

  • کد خبر : 3800
  • ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۸
راه اندازی بیست صندوق سرمایه گذاری در حوزه شرکت های دانش بنیان
مجید عشقی«رئیس سازمان بورس اوراق بهادار، پیش از ظهر پنجشنبه«سوم آذر ماه ۱۴۰۱» در همایش یک روزه منطقه‌ای تأمین مالی غرب کشور که در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی به میزبانی کرمانشاه، برگزار شد، اظهار داشت: رسالت اصلی بازار سرمایه تأمین مالی و تشکیل سرمایه می باشد.

عشقی یکی از رسالت های اصلی بازار سرمایه را تأمین مالی و کمک به تشکیل سرمایه عنوان کرد و، افزود: هم اکنون حدود ۲۰ تا ۲۵% تأمین مالی فعالیت‌های اقتصادی از طریق بازار سرمایه انجام می شود.

رییس سازمان بورس اوراق بهادار افزود: امیدواریم این سیر صعودی را بتوانیم حفظ کنیم و آن را افزایش دهیم تا نقش عظیمی در تشکیل سرمایه داشته باشد.

وی در ادامه گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان به خصوص شرکت‌هایی که کسب‌کارشان در حوزه اقتصادی است نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، اما حضور این شرکت‌ها در بازار سرمایه بسیار محدود و کمرنگ بود که با تلاش‌های انجام شده با وجود موانع و ضوابط موجود اولین شرکت در بازار بورس پذیرش شده است و با تسهیل روند پذیرش، شرکت‌های دانش‌بنیان دیگری دربازار سرمایه پذیرش خواهند شد.

عشقی یکی از معضلات صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سال ۹۹ را حضور مردم عادی که دانش و سوادی در زمینه بازار سرمایه‌ نداشتند و به واسطه تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی به این صندوق‌ها پیوستند دانست و افزود: باید شرایطی مهیا شود تا مردم عادی با امنیت خاطر و محفوظ ماندن اصل سرمایشان، همچنین سرمایه‌گذاران نیز با ریسک‌پذیری بالاتر در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

عشقی در ادامه سخنانش از راه‌اندازی ۲۰ صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان‌ خبر داد و افزود: چنانچه مدیران این صندوق‌ها از فضای حوزه سرمایه‌گذاری و اقتصاد دانش‌بنیان شناخت کافی را داشته‌باشند می‌توانند طرح‌های خود را تأمین مالی کنند.ضوابط پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان در بورس تسهیل می‌شود

رییس سازمان بورس گفت: در برنامه داریم ضوابط پذیرش شرکت‌های دانش بنیان را در بازار سرمایه سهل‌تر کنیم.

دکتر مجید عشقی با بیان اینکه یکی از ماموریت های اصلی بازار سرمایه تامین مالی و کمک به تشکیل سرمایه است، اظهار کرد: در کشور ما به صورت سنتی رسم بر این بوده که عمده بار تامین مالی بر عهده سیستم بانکی بوده و بیش از ۹۰ درصد تامین مالی طرح های اقتصادی با سیستم بانکی بوده که البته این نقش در سالهای اخیر مقداری به سمت بازار سرمایه انتقال یافته است.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر بین ۲۰ تا ۲۵ درصد تامین مالی به سمت بازار سرمایه منتقل شده، عنوان کرد: امیدواریم با طراحی نهادها و ابزارهای مالی مناسب این نقش را افزایش دهیم تا بازار سرمایه نقش موثرتری در تشکیل سرمایه در کشور داشته باشد.

عشقی با علام اینکه از یک سال پیش تاکید بر ابزارسازی و نهادسازی و گسترش نهادهای مالی بوده، عنوان کرد: طی این مدت راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری را پیگیری کردیم تا نیازهای بخش های مهم اقتصادی را برآورده کنند و اکنون تنوع خوبی در بحث صندوق های سرمایه گذاری داریم.

عشقی همچنین با بیان اینکه در گذشته حضور شرکت های دانش بنیان در بازار سرمایه حداقلی بود، گفت: با توجه به اینکه این شرکتها می توانند نقش بسیار مهمی در اقتصاد ایفا کنند به این نتیجه رسیدیم که باید راهکاری در نظر گرفت که شرکت های دانش بنیان خصوصا شرکت هایی که کسب و کارشان در حوزه دیجیتال است بتوانند نقش موثرتری در بازار سرمایه ایفا کنند، لذا ضوابط پذیرش این شرکتها در سازمان مصوب و ابلاغ شد و اولین شرکت مورد پذیرش قرار گرفت و در برنامه داریم ضوابط پذیرش این شرکتها را سهل‌تر کنیم.

رییس سازمان بورس ادامه داد: قدم بعدی که برداشته شد تامین مالی جمعی است که برای طرح های دانش بنیان خصوصا طرح های کوچک و متوسط بسیار راهگشاست و تاکنون ۳۴ طرح از این طریق تامین مالی شده و امیدواریم با معرفی درست این ابزار مالی طرح های بیشتری را تامین مالی کنیم.

وی به وجود صندوق های سرمایه گذاری جسورانه هم که می تواند شرکت های دانش بنیان را تامین مالی کند اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از ۲۰ صندوق جسورانه در کشور راه اندازی شده که منابع خوبی هم دارند، اما یکی از معضلاتی که در این زمینه وجود دارد این است که ارتباط خوبی بین مدیران و گردانندگان این صندوق ها با طرح های حوزه اقتصاد دانش بنیان ایجاد نشده و اگر مدیران این صندوق ها با فضای سرمایه گذاری حوزه دانش بنیان آشنایی بیشتری پیدا کنند و این تعامل بیشتر شود، می توانند به راحتی شرکت های دانش بنیان را تامین مالی کنند.

عشقی افزود: در حال حاضر منابع خوبی در صندوق های جسورانه وجود دارد که کمتر سراغ طرح های دانش بنیان ما رفته و باید این تعامل بیشتر شکل گیرد.

این مسئول با اشاره به اینکه ۵۰% اقتصاد ما در خدمت خدمات است، افزود: عمده ظوابط ما بر مبنای داربی های فیزیکی است، لازم است این رویکرد عوض شود.

لینک کوتاه : https://chakavaknews.ir/?p=3800
  • نویسنده : مهین رحمانی
  • ارسال توسط :
  • منبع : چکاوک نیوز
  • دیدگاه‌ها برای راه اندازی بیست صندوق سرمایه گذاری در حوزه شرکت های دانش بنیان بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.