10

حساب به دینار، بخشش به خروار؛ بگذار و بگذر

  • کد خبر : 4638
  • ۲۴ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۱
حساب به دینار، بخشش به خروار؛ بگذار و بگذر
راحت می‌بخشند و عبور می‌کنند، به این ترتیب، غباری از ملال بر دلشان نخواهد نشست. اگر از مالشان می‌بخشند، فراموش می‌کنند و منت نمی‌گذارند. اگر از جانشان می‌بخشند، با خدا معامله می‌کنند، نه بندگان خدا. اگر از حق‌شان می‌گذرند، از روی بزرگواری است، نه برای نمایش بزرگی.

سال‌ها دل طلبِ جامِ جم از ما می‌کرد
وآنچه خود داشت ز بیگانه تمنّا می‌کرد
گوهری کز صدفِ کُون و مکان بیرون است
طلب از گمشدگانِ لبِ دریا می‌کرد
گفتمش سلسلهٔ زلفِ بُتان از پی چیست
گفت: مسعود، گله‌ای از دلِ شیدا می‌کرد
داستان کوتاهی از زبان یک پرستار خارجی نقل شده که می‌گوید:«سال‌ها پیش که من به عنوان داوطلب در بیمارستان کار می‌کردم، دختری به یک بیماری عجیب و سخت دچار شده و تنها شانس زنده ماندنش، انتقال خون یکی از اعضای خانواده‎ به او بود.
او فقط یک برادر پنج‌ ساله داشت. دکتر بیمارستان با برادر کوچک دختر صحبت کرد. پسرک از دکتر پرسید: آیا در این صورت خواهرم زنده خواهد ماند؟ دکتر جواب داد، بله و پسرک قبول کرد.
او را کنار تخت خواهرش خواباندیم و لوله‌های تزریق را به بدنش وصل کردیم. پسرک به خواهرش نگاه کرد و لبخندی زد و در حالی که خون از بدنش خارج می‎شد، به دکتر گفت: آیا من به بهشت می‌روم؟!
پسرک فکر می‌کرد که قرار است تمام خونش را به خواهرش بدهند و با شجاعت خود را آماده مرگ کرده بود!»
افرادی وجود دارند که در بخشندگی، همین ‏قدر دست و دلبازند. پانزدهم ماه رمضان به مناسبت ولادت امام حسن مجتبی(ع)، روز اکرام و تکریم خیرین نامیده شده است؛ مجالی برای تقدیر از بخشندگان دریادلی که از هرچه دارند می‎بخشند و در بخشندگی حساب و کتاب نمی‌کنند، اهالی «حساب به دینار، بخشش به خروار».
اما بخشش را با معناهای دیگری هم می‌‎شناسیم، مثل گذشتن از خطای دیگران و بخشیدن اشتباهاتی که در حق ما انجام داده‏اند. یکی از بزرگوارانه‌‎ترین انواع این بخشش، گذشتن از خطای فردی است که به قصاص محکوم می‌شود. این هم دل دریایی می‌‏خواهد.
یک نمونه دیگر، بخشیدن از جان است که شیرین‌ترین و عزیزترین دارایی هر انسان به شمار می‌‏رود. چه بزرگند کسانی که جانشان را کف دست می‌‏گیرند و برای دفاع از وطن‌شان به میدان مبارزه با دشمن می‌روند.
افراد دریادل، راحت می‌‏بخشند و عبور می‌کنند، به این ترتیب، غباری از ملال بر دلشان نخواهد نشست. اگر از مالشان می‌‏بخشند، فراموش می‌کنند و منت نمی‌‏گذارند.
اگر از جانشان می‌‏بخشند، با خدا معامله می‌‏کنند، نه بندگان خدا. اگر از حق‌شان می‌‏گذرند، از روی بزرگواری است، نه برای نمایش بزرگی.
خداوندا ما را از این دست بندگانت قرار بده!

لینک کوتاه : https://chakavaknews.ir/?p=4638
  • نویسنده : محسن عباسی‌فرد
  • ارسال توسط :
  • منبع : چکاوک نیوز
  • دیدگاه‌ها برای حساب به دینار، بخشش به خروار؛ بگذار و بگذر بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.